zaprasza!

Skansen w Koźlikach powstał w 1987 roku jako struktura nieformalna. Dzięki działaniom sieciowej struktury społecznej zakupiono, przewieziono i zbudowano na polach Stupnik gm. Bielsk Podlaski wiatrak typu koźlak.

Wraz z rejestracją Towarzystwa Przyjaciół Skansenu w Koźlikach w 1997 roku, dotąd nieformalna grupa stała się instytucją. Następnie w 1998 roku, z środków finansowych Towarzystwa zakupiono i przewieziono, a w 2006 roku, z środków finansowych Towarzystwa i współwłaścicieli nieruchomości, na której znajduje się Skansen w Koźlikach, odbudowano chatę wiejską. W ten sam sposób został zbudowany budynek bani w 2007 roku.

Od 2007 roku Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach posiada status organizacji pożytku publicznego, korzysta dzięki temu z 1% podatku PIT. Od 2010 roku obowiązuje ponadto umowa użyczenia, którą Towarzystwo zawarło z współwłaścicielami nieruchomości na czas określony do 2027 roku, po czym umowa przejdzie na czas nieokreślony.

Od 2012 roku Towarzystwo zrealizowało szereg projektów, które z powodzeniem przeszły okres trwałości. Cele projektu obejmowały m.in. stworzenie warunków do organizowania przedsięwzięć o charakterze społeczno-kulturalnym, edukacyjnym i integracyjnym, popularyzację kultury tradycyjnej, podniesienie atrakcyjności turystycznej obszaru, rozwój tożsamości społeczności wiejskiej i zachowanie dziedzictwa kulturowego. Jego beneficjentami została społeczność lokalna oraz turyści.

Obecnie w miejscowości Stupniki, na terenie „Skansenu w Koźlikach”, urządzono zagrodę gdzie znajduje się wiejska chata, spichlerz, stodoła, stajnia, łaźnia typu „sauna” zwana inaczej „banią”, przystań kajakowa oraz wiatrak koźlak. Posiada też łódź pychówkę, która jest wyposażona w ożaglowanie rozprzowe, co umożliwia wykonywanie dłuższych rejsów po rzece. Teren położony jest w odległości ok. 1 km od wsi Koźliki, nad rzeką Narew wśród sosnowych lasów. Stwarza to dogodne warunki do uprawiania trekkingu, jazdy rowerem, jazdy konnej o każdej porze roku, a zimą wędrówek na nartach biegowych. Obok zagrody przebiegają wytyczone szlaki piesze, rowerowe i konne, a rzeka Narew jest szlakiem kajakowym.

Obiekt funkcjonuje z powodzeniem od ponad 30 lat. Działalność Skansenu jako z natury rzeczy nierynkowa, nieukierunkowana na zysk, jest deficytowa (za zwiedzanie i udział w wydarzeniach nie są pobierane opłaty) i jest finansowana z środków Towarzystwa Przyjaciół Skansenu w Koźlikach pochodzących ze składek członkowskich, 1% podatku PIT i darowizn.

Towarzystwo działa na podstawie:

  1. uchwały Walnego Sprawozdawczo-wyborczego zebrania członków z dnia 02 czerwca 2019 r. w sprawie powołania Zarządu,
  2. ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r.o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
  3. statutu.

Cele Towarzystwa:

  1. dbałość o zachowanie i rozwój kultury materialnej i duchowej Podlasia, w tym kultury mniejszości narodowych, w szczególności ukraińskiej,
  2. upowszechnianie wiedzy o środowisku kulturowym i tradycjach społeczności lokalnej,
  3. organizowanie turystyki aktywnej i kulturowej,
  4. popularyzacja w społeczeństwie, jako formy aktywnego wypoczynku, wszelkich sposobów spędzania wolnego czasu, zgodnych z wymogami zachowania czystości środowiska naturalnego oraz promowania rekreacji ruchowej,
  5. działalność na rzecz ochrony środowiska oraz podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa,
  6. współudział w inicjowaniu i koordynacji działań z organizacjami o podobnych celach.

Działalność Towarzystwa oparta jest na pracy społecznej członków, cele Stowarzyszenie realizuje poprzez:

  1. organizowanie i prowadzenie budowy i rozbudowy skansenu,
  2. zachowanie i ochronę zgromadzonych zabytków kultury materialnej,
  3. tworzenie i rozbudowę bazy materialnej na potrzeby turystyki,
  4. organizowanie i propagowanie wyjazdów studyjnych, rajdów pieszych, rowerowych, konnych, narciarskich, spływów i rejsów itp.,
  5. organizowanie kursów, wystaw, pokazów, odczytów, dyskusji, sympozjów, seminariów, warsztatów itp.

Skansen:

Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach organizuje i prowadzi Skansen w Koźlikach, który znajduje się na gruntach wsi Stupniki gm. Bielsk Podlaski. Skansen urządzono w formie zagrody typu kolonijnego na terenie, której znajduje się wiejska chata, stodoła, spichlerz, stajnia, sauna, studnia kopana, wiata, przystań rzeczna oraz wiatrak typu koźlak.

Projekty:

Towarzystwo ma doświadczenie w realizacji projektów finansowanych z udziałem środków zewnętrznych:

Imprezy:

Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach organizuje i prowadzi Skansen w Koźlikach, który znajduje się na gruntach wsi Stupniki gm. Bielsk Podlaski. Skansen urządzono w formie zagrody na terenie, której znajduje się wiejska chata, stodoła, spichlerz, stajnia, sauna, studnia kopana, wiata, przystań rzeczna oraz wiatrak typu koźlak. Ponadto Towarzystwo jest organizatorem cyklicznych imprez takich jak:

Towarzystwo przykłada dużą wagę do organizacji imprez o charakterze kulturowym i oświatowym. Celem Towarzystwa jest między innymi dbałość o zachowanie i rozwój kultury materialnej i duchowej Podlasia, w tym kultury mniejszości narodowych, w szczególności ukraińskiej. Towarzystwo prowadzi liczne działania na rzecz upowszechniania wiedzy o środowisku kulturowym i tradycjach społeczności lokalnej. Służą temu liczne spotkania i warsztaty, skierowane zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Są to wydarzenia o charakterze minifestynów, cykliczne wykłady o tematyce regionalnej, wystawy oraz warsztaty promujące kulturę i zwyczaje Podlasia, a także spotkania o tematyce popularyzatorskiej.

Partnerzy:

Do najważniejszych partnerów i współorganizatorów działalności statutowej należą:

Na terenie Skansenu w Koźlikach są organizowane różnego rodzaju warsztaty skierowane do dzieci z wymienionych placówek, popularyzujące wiedzę i umiejętności w zakresie rękodzieła ludowego oraz śpiewu pieśni ludowych, a także aktywne formy spędzania czasu w bliskim kontakcie z przyrodą. Towarzystwo jest ponadto organizatorem lub współorganizatorem międzynarodowej wymiany młodzieży między Polską i Ukrainą.

Ponadto na terenie Skansenu w Koźlikach odbywają się warsztaty partnerskich zespołów:

Towarzystwo jest także współorganizatorem, wraz ze Stowarzyszeniem Dziedzictwo Podlasia w Puchłach oraz Związkiem Ukraińców Podlasia, licznych warsztatów rękodzieła ludowego i pieśni ludowych odbywających się na terenie Skansenu w Koźlikach.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Nieważne, ile zarabiasz i jaką kwotę stanowi Twój 1%. Przekazując nawet niewielką sumę na działalność Organizacji Pożytku Publicznego, udzielasz realnego wsparcia.





Okolica

Aktualności

Towarzystwo przystąpiło do otwartego konkursu ofert na realizację w 2020 roku zadań publicznych należących do Województwa Podlaskiego w sferze działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego oraz w sferze zadań: podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pt.:"Tanci w kłuni" oraz Otwartego konkursu ofert na realizację w 2020 roku zadań publicznych w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr i dziedzictwa narodowego pt. Wydanie katalogu dokumentującego projekt artystyczny pt.: "Wyszywki". Ponadto wystąpimy o dofinansowanie projektu pt.: "Podniesienie atrakcyjności turystycznej Skansenu w Koźlikach poprzez odbudowę obiektów zabytkowych związanych z przemiałem zboża". Planowane są prace polegające na konserwacji istniejących i odbudowie utraconych elementów mechanizmu wiatraka przeznaczonych do mielenia zboża. Przewidziano m.in. oczyszczenie i montaż zdemontowanych elementów oraz odbudowę i konserwację układu napędowego i hamulcowego oraz obrotowego. Ponadto przewidziano odbudowę młyna wodnego z Szerszeni z wyposażeniem. W tym celu przeprowadzone zostaną prace polegające na konserwacji istniejących i odbudowie utraconych elementów ścian i mechanizmu młyna wodnego. Przewidziano m.in. oczyszczenie i montaż zdemontowanych elementów oraz budowę budynku młyna wraz z kołem wodnym, mechanizmem mielenia i hamulcowym.

Sport i rekreacja

Turystyka i wypoczynek:

Na terenie Skansenu w Koźlikach, w okresie letnim odbywają się imprezy o charakterze turystycznym: spływy kajakowe, wędrówki piesze i rowerowe, rejsy pychówką z żaglem rozprzowym. Zimą Skansen służy jako baza do wędrówek na nartach biegowych i kąpieli w przerębli na rzece Narew. Towarzystwo posiada przechowalnię sprzętu turystycznego i rekreacyjnego wyposażoną w m.in. kijki do trekkingu i kajaki z pełnym wyposażeniem, przystań kajakową, stanicę jeździecką.

Walory przyrodnicze:

Walory kulturowe:

Szlaki turystyczne:

  1. Szlak prawosławnych świątyń - szlak promuje kulturę prawosławia na Północnym Podlasiu - zabytkowe, w znacznej części drewniane cerkwie i inne obiekty kultu. W bliskiej okolicy cerkwie w Ploskach, Puchłach i Koźlikach.
  2. Rowerowy Podlaski Szlak Bociani - Szlak przebiega przez najcenniejsze pod względem przyrodniczym tereny nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
  3. Szlak kajakowy: rzeka Narew - górny bieg Narwi (do Wizny) to rozległa dolina o płaskich brzegach, z dużą ilością zakoli i wieloma korytami o wyraźnym nurcie.
  4. Szlak konny Doliny Górnej Narwi - prowadzi południowym skrajem Doliny Górnej Narwi, na długości około 35 km.

Lokalizacja

Mapy Google








Działalność



STATUT

Stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach

– tekst jednolity na dzień 02.06.2019 r.

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§ 1

1. Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach zwane dalej „Stowarzyszeniem” posiada osobowość prawną.
2. Nazwa Stowarzyszenia jest prawnie zastrzeżona.

§ 2

Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar województwa podlaskiego, a siedzibą władz Stupniki w województwie podlaskim.

§ 3

Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.

§ 4

Stowarzyszenie może używać odznak i pieczęci na zasadach określonych w przepisach szczegółowych.

§ 5

1. Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym profilu działania.
2. O przystąpieniu do organizacji, o których mowa w ust. 1, bądź wystąpieniu z nich decyduje Walne Zebranie członków większością kwalifikowaną co najmniej 2/3 głosów członków zwyczajnych biorących udział w Walnym Zebraniu Członków.

Rozdział II

Cele i sposoby działania

§ 6

Celem Stowarzyszenia jest:
1) dbałość o zachowanie i rozwój kultury materialnej i duchowej Podlasia, w tym kultury mniejszości narodowych, w szczególności ukraińskiej.
2) upowszechnianie wiedzy o środowisku kulturowym i tradycjach społeczności lokalnej,
3) organizowanie turystyki aktywnej i kulturowej,
4) popularyzacja w społeczeństwie, jako formy aktywnego wypoczynku, wszelkich sposobów spędzania wolnego czasu, zgodnych z wymogami zachowania czystości środowiska naturalnego oraz promowania rekreacji ruchowej,
5) działalność na rzecz ochrony środowiska oraz podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa,
6) współudział w inicjowaniu i koordynacji działań z organizacjami o podobnych celach.

§ 7

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
1) organizowanie i prowadzenie budowy i rozbudowy skansenu,
2) zachowanie i ochronę zgromadzonych zabytków kultury materialnej,
3) tworzenie i rozbudowę bazy materialnej na potrzeby turystyki
4) organizowanie i propagowanie wyjazdów studyjnych, rajdów pieszych, rowerowych, konnych, narciarskich, spływów i rejsów itp.,
5) organizowanie kursów, wystaw, pokazów, odczytów, dyskusji, sympozjów, seminariów, warsztatów itp,
6) współdziałanie z władzami, instytucjami oraz organizacjami zainteresowanymi działalnością stowarzyszenia,
7) popieranie i rozwijanie działalności popularyzatorskiej wśród młodzieży,
8) organizację imprez o charakterze kulturalnym i turystycznym,
9) współpracę z pokrewnymi stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznymi,
10) występowanie z wnioskami i postulatami pod adresem władz samorządowych, państwowych, organizacji itp.
11) prowadzenie działalności rolniczej.

§ 8

Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

Rozdział III

Członkowie, ich prawa i obowiązki

§ 9

1. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne.
2. Osoba prawna może być jedynie wspierającym członkiem Stowarzyszenia.

§ 10

Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
1) członków zwyczajnych,
2) członków wspierających,
3) członków honorowych.

§ 11

1. Członkiem zwyczajnym może być osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat, nie pozbawiona praw publicznych, akceptująca statutowe cele Stowarzyszenia.
2. Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansową lub rzeczową. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
3. Członkiem honorowym może być osoba fizyczna, która wniosła wybitny wkład w rozwój idei Stowarzyszenia lub w inny szczególny sposób wniosła zasługi dla Stowarzyszenia.
4. Członków zwyczajnych i wspierających przyjmuje w drodze uchwały Zarząd, na podstawie pisemnej deklaracji.
5. nadanie godności członka honorowego następuje przez Walne Zebranie Członków, na wniosek Zarządu.

§ 12

1. Członek zwyczajny ma prawo do:
1) czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia,
2) uczestniczenia w zebraniach, odczytach, konferencjach, sympozjach itp. organizowanych przez władze Stowarzyszenia,
3) zgłaszania opinii, wniosków i postulatów pod adresem władz Stowarzyszenia,
4) korzystania z urządzeń, świadczeń i pomocy Stowarzyszenia,
5) noszenia odznaki organizacyjnej,
6) zaskarżania, do Walnego Zebrania Członków, uchwały Zarządu Stowarzyszenia o skreśleniu z listy członków lub orzeczenia Zarządu o wykluczeniu ze Stowarzyszenia.
7) sposób korzystania z urządzeń i budynków na terenie skansenu będzie uregulowany w regulaminie podjętym w drodze uchwały zarządu
2. Członek zwyczajny obowiązany jest do:
1) aktywnego uczestniczenia w pracach i realizacji celów Stowarzyszenia,
2) przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
3) regularnego opłacania składek i innych świadczeń obowiązujących w Stowarzyszeniu.

§ 13

1. Członek wspierający i honorowy, z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego, posiada prawa określone w § 12 ust. 1 pkt 2 - 6.
2. Członek wspierający i honorowy ma prawo brać udział - z głosem doradczym - w statutowych władzach Stowarzyszenia.
3. Członek wspierający jest obowiązany do regularnego wywiązywania się z deklarowanych świadczeń oraz przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia.
4. Członkowie honorowi zwolnieni są z opłacania składek członkowskich.

§ 14

1. Członkostwo Stowarzyszenia ustaje na skutek:
1) dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłoszonej na piśmie Zarządowi, po uprzednim uregulowaniu składek członkowskich i innych zobowiązań,
2) śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego,
3) skreślenia z listy członków z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań, przez okres przekraczający 12 miesięcy,
4) wykluczenia ze Stowarzyszenia na skutek prawomocnego orzeczenia Zarządu, w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia zasad statutowych, nieprzestrzegania postanowień, uchwał i regulaminów, zasad etyki,
5) wykluczenia w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego, orzekającego karę dodatkową w postaci pozbawienia praw publicznych,
6) pozbawienia członkostwa honorowego, w wyniku uchwały władzy Stowarzyszenia, która członkostwo nadała.
2. W przypadku określonym w ust. 1 pkt 3 orzeka Zarząd. Członkowie Zarządu zobowiązani są zawiadomić członka o skreśleniu lub wykluczeniu, podając przyczyny skreślenia lub wykluczenia, wskazując na prawo wniesienia odwołania do Walnego Zebrania Członków, w terminie 30 dni, od daty doręczenia stosownej uchwały lub orzeczenia.
3. Do osób, którym odmówiono prawa członkostwa stosuje się odpowiednio zasady określone w ust. 2.

Rozdział IV

Struktura organizacyjna

§ 15

1. Władzami Stowarzyszenia są:
1) Walne Zebranie Członków.
2) Zarząd.
3) Komisja Rewizyjna.

§ 16

1. Kadencja wszystkich władz Stowarzyszenia trwa 3 lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów. Wybór władz następuje spośród nieograniczonej liczby kandydatów.
2. Uchwały władz Stowarzyszenia, jeżeli Statut nie stanowi inaczej, podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej 1/4 ogólnej liczby członków Stowarzyszenia. Zgromadzeni mogą uchwalić głosowanie tajne.

§ 17

W przypadku ustąpienia, wykluczenia lub śmierci członka władz Stowarzyszenia w trakcie kadencji, skład osobowy tych władz jest uzupełniany spośród nie wybranych kandydatów, wg kolejności uzyskanych głosów. Liczba dokooptowanych w ten sposób członków władz nie może przekroczyć 1/3 liczby członków pochodzących z wyborów.

Walne Zebranie Członków

§ 18

1. Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
2. W Walnym Zebraniu Członków biorą udział:
1) z głosem stanowiącym - członkowie zwyczajni.
2) z głosem doradczym - członkowie wspierający, honorowi i zaproszeni goście.
3. O miejscu, terminie i porządku obrad Zarząd powiadamia członków co najmniej na 14 dni przed terminem Walnego Zebrania Członków.
4. Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają przy obecności liczby członków określonej w § 16 ust. 2.

§ 19

1. Walne Zebranie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
2. Zwyczajne Walne Zebranie Członków jest zebraniem sprawozdawczym. Powinno ono odbyć się w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego.
3. Walne Zebranie Członków obraduje wg uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
4. Obradami Walnego Zebrania kieruje prezydium w składzie: przewodniczący, sekretarz.
5. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków może odbywać się w każdym czasie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
6. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd:
1) z własnej inicjatywy,
2) na żądanie Komisji Rewizyjnej,
3) na umotywowane żądanie, co najmniej połowy członków zwyczajnych.
7. W przypadkach określonych w ust. 6 pkt 2 i 3, Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków winno być zwołane nie później niż w ciągu 60 dni od daty przedstawienia (złożenia) odpowiedniego wniosku (żądania) Zarządowi.
8. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków obraduje wyłącznie nad sprawami, dla których zostało zwołane.

§ 20

Do kompetencji Walnego Zebrania w szczególności należy:
1) określenie głównych kierunków działania Stowarzyszenia,
2) uchwalenie statutu i jego zmian,
3) uchwalanie regulaminu władz Stowarzyszenia,
4) uchwalanie budżetu,
5) wybór i odwoływanie członków władz Stowarzyszenia,
6) rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Stowarzyszenia,
7) ustalanie wysokości składek członkowskich oraz innych świadczeń, ulg i zwolnień od tych składek lub świadczeń,
8) rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego władze,
9) rozpatrywanie odwołań w sprawach członkowskich, od uchwał Zarządu,
10) podejmowanie uchwał o przynależności do innych organizacji,
11) nadawanie i pozbawianie godności członka honorowego,
12) podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
13) podejmowanie uchwał w innych sprawach wniesionych pod obrady.

Zarząd

§ 21

1. Zarząd kieruje całokształtem działalności Stowarzyszenia, zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania Członków, reprezentuje je na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność przed Walnym Zebraniem Członków.
2. Zarząd składa się z 3 członków: Przewodniczącego i dwóch Członków Zarządu.
3. Zasady działania Zarządu ustala regulamin uchwalany przez Zarząd.
4. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż 2 razy w roku.

§ 22

Do zakresu działania Zarządu należy:
1) realizacja celów Stowarzyszenia oraz uchwał Walnego Zebrania Członków,
2) określenie szczegółowych kierunków działania,
3) ustalanie budżetu i preliminarzy,
4) sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,
5) uchwalanie regulaminów przewidzianych w statucie,
6) podejmowanie decyzji w sprawie nabycia lub zbycia majątku nieruchomego i ruchomego,
7) powoływanie komisji, zespołów oraz określanie ich zadań,
8) zwoływanie walnego zebrania członków,
9) organizowanie i prowadzenie działalności gospodarczej,
10) podejmowanie uchwał w sprawach członkowskich (przyjmowanie, skreślanie),
11) prowadzenie dokumentacji członkowskiej,
12) wnioskowanie o nadanie lub pozbawienie godności członka honorowego Stowarzyszenia,
13) składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków.

Komisja Rewizyjna

§ 23

1. Komisja Rewizyjna jest władzą Stowarzyszenia powołaną do sprawowania kontroli nad jego działalnością.
2. Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków, w tym: przewodniczącego, jego zastępcy oraz sekretarza.

§ 24

Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:
1) kontrolowanie działalności Stowarzyszenia,
2) występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli i lustracji,
3) prawo żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków w razie stwierdzenia nie wywiązywania się przez Zarząd z jego obowiązków, a także prawo żądania zwołania zebrania (posiedzenia) Zarządu,
4) zwołanie Walnego Zebrania Członków , w razie nie zwołania go przez Zarząd w terminie lub trybie ustalonym statutem,
5) składanie na Walnym Zebraniu Członków wniosków o udzielenie (lub odmowę udzielenia) absolutorium władzom Stowarzyszenia,
6) składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków.

§ 25

1. Członkowie Komisji Rewizyjnej mają prawo brać udział, z głosem doradczym, w posiedzeniach Zarządu. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we władzach Stowarzyszenia.
2. Komisja Rewizyjna działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez tę władzę.

§ 26

W przypadkach określonych w § 24 Walne Zebranie Członków winno być zwołane w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty zgłoszenia żądania, a zebranie (posiedzenie) Zarządu nie później niż w terminie 14 dni od daty zgłoszenia żądania.

Rozdział V

Majątek i fundusze

§ 27

Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.

§ 28

1. Źródłami powstania majątku Stowarzyszenia są:
1) opłaty wpisowe i składki członkowskie,
2) dochody z nieruchomości i ruchomości stanowiących własność lub będących w użytkowaniu Stowarzyszenia,
3) dotacje,
4) darowizny, zapisy, spadki,
5) wpływy z działalności statutowej.
2. Środki pieniężne, niezależnie od źródeł ich pochodzenia, mogą być przechowywane wyłącznie na koncie Stowarzyszenia. Wpłaty gotówkowe winny być, przy uwzględnieniu bieżących potrzeb, jak najszybciej przekazane na to konto.
3. Składki członkowskie za dany rok powinny być wpłacone przelewem na rachunek bankowy Stowarzyszenia najpóźniej do dnia 31 grudnia danego roku. Nowo przyjęci członkowie wpłacają składki według zasad określonych przez Zarząd w terminie 14 dni od daty powiadomienia o przyjęciu na członka Stowarzyszenia.
4. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

§ 29

Do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia upoważniony jest każdy z członków Zarządu samodzielnie.

Rozdział VI

Zmiana statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia

§ 30

1. Uchwalenie statutu lub jego zmiana oraz podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia przez Walne Zebranie Członków wymaga kwalifikowanej większości głosów - 2/3 obecnych na zebraniu członków Stowarzyszenia.
2. Uchwalenie statutu lub jego zmiana oraz rozwiązanie stowarzyszenia mogą być przedmiotem Walnego Zebrania Członków wyłącznie wtedy, gdy sprawy te zostały umieszczone w porządku obrad Walnego Zebrania Członków.
3. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenia majątku Stowarzyszenia.
4. W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia, nie uregulowanych w statucie, mają odpowiednio zastosowanie przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. Nr 20, poz. 104 z poźn. zm.)

Rozdział VII

Przepisy przejściowe

§ 31

Statut oraz jego zmiany wchodzą w życie po uprawomocnieniu się stosownego postanowienia sądu rejestrowego.

Sprawozdania OPP


W celu znalezienia Sprawozdań OPP, przejdź na stronę:
Narodowego Instytutu Wolności

Następnie w zakładce "KRS" proszę wpisać:
0000245696

lub w zakładce "Nazwa organizacji" proszę wpisać:
Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach

Nastepnie proszę wcisnąć przycisk "Znajdź" albo klawisz "Enter" na klawiaturze.

Na dole okienka pojawi się łącze prowadzące do wszystkich sprawozdań OPP Towarzystwa Przyjaciół Skansenu w Koźlikach.

Nr rachunku i KRS

Konto stowarzyszenia: Bank PEKAO SA
Nr: 71 1240 5211 1111 0000 4929 7335




O nas w sieci!

Radio i Telewizja

Wkrótce!

Youtube

Teledysk zespołu Haydamaky i Stasiuka był kręcony między innymi w Skansenie:
Warsztaty lirniczne w Skansenie:
Konkurs śpiewaczy realizowany w ramach projektu "EtnoPodlasie" w 2019 roku:
W Skansenie realizowany był projekt nagrania audiobooka pt. "Sońka" Ignacego Karpowicza:
Warsztaty śpiewu z 2012 roku:

Kontakt

Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach:

17-100 Bielsk Podlaski, Stupniki

Adres koresp.:

ul. Zuchów 15
15-506 Białystok
tel. (+48)609048506
skansen.kozliki@gmail.com